26 marca 2017 – Pierścień Kerry (ang. Ring of Kerry, Kerry Ring; irl. MórchuairdChiarraí)

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2016-2017_wycieczki-irlandia_pierscien-kerry_Ring_of_Kerry.gifSzlak turystyczny w hrabstwie Kerry w południowo-zachodniej Irlandii biegnący dookoła  największego w tym rejonie półwyspu Iveragh. Bardzo malownicza trasa biegnie przez wioski rybackie, niewielkie góry i wybrzeże Oceanu Atlantyckiego.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od miasta  Killarney, które jest jednocześnie startem i metą trasy. Jest to wybitnie turystyczne miasteczko, z wąskimi uliczkami, które bywają tak zatłoczone, że prawie nie można nimi przejść. Z powodu wczesnych i dodatkowo świątecznych ( niedziela) godzin rannych nie mieliśmy okazji doświadczyć turystycznego tłoku. Mogliśmy jednak zobaczyć rzymskokatolicką, neogotycką Katedrę św. Marii zbudowaną z ciosanych kamieni wapiennych.

Po porannym spacerku w tym malowniczym mieście i złapaniu pierwszych ciepłych promieni słonecznych ruszyliśmy w dalszą trasę.

180 kilometrów pięknych widoków, tajemniczych historii, interesujących miast, soczystej zieleni. To najkrótszy opis Ring of Kerry

Jednym z  charakterystycznych  miejsc trasy  jest pomnik kozła, stojący przy moście w miasteczku Killorglin, które słynie z najstarszego targu w Irlandii. Na pamiątkę tych handlowych tradycji co roku w sierpniu odbywają się tutaj targi zwierzęce połączone z imprezami rozrywkowymi, czyli festiwal The Puck Fair, którego główną atrakcją jest koronacja kozła - King Puck.

Zza szyb autokaru chłoniemy piękne widoki – architekturę domów i podwórek, charakterystyczne kamienne mostki, rozlewiska rzek, wszechobecne owce, kamienne ogrodzenia i niezidentyfikowane żółte krzewy, które rozjaśniają różne odcienie zieleni.

Zatrzymujemy się na kilku najbardziej popularnych punktach widokowych. Szybko wyskakujemy z autokaru by nasycać oczy pięknym krajobrazem, wyciągnąć szyje i twarze ku słońcu pstrykać pamiątkowe fotkiJ Pogoda wymarzona na relaks!

Dalej na naszej trasie Ring of Kerry zatrzymujemy się w małej wiosce Waterville.
O jej atrakcyjności przekonał się również Charlie Chaplin, który tu spędzał wakacje, co zostało upamiętnione jego pomnikiem.

Ring of Kerry to również bogactwo natury. W kategorii "mustsee” jest Park Narodowy Killarne  (KillarneyNational Park) . Ostatnim punktem naszej wycieczki była jedna  z jego atrakcjiwodospad Torc  (irl. EasachToirc, ang. TorcWaterfall). Usytuowany  jest u podnóża góry Torc i ma 18 m. wysokości. O jego popularności decyduje malownicze położenie wśród bujnej i pełnej zieleni roślinności.

Galeria zdjęć:

26 marca 2017 – Pierścień  Kerry