1 kwietnia 2017 – Blarney i Cobh

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2016-2017_wycieczki-irlandia_blarney_Cobh_cobh.pngBlarney (irl. AnBhlarna) – niewielkie irlandzkie miasto w hrabstwie Cork, oddalone 8 km na północny zachód od Cork. Znany ośrodek turystyczny, głównie za sprawą znajdującego się tam średniowiecznego zamku(ang. BlarneyCastle, irl. Caisleán na Blarnan) wzniesionego w 1446 roku.

Z zamkiem związana jest legenda dotycząca wmurowanego w jego mury obronne przywiezionego przez proroka Jeremiasza mitycznego wapiennego kamienia, zwanego potocznie Kamieniem Elokwencji (Stone of Eloquence). Głosi ona, że każdy kto go pocałuje uzyska dar elokwencji i przekonywania oraz łatwość wypowiedzi oraz konwersacji. Swoją sławę kamień zawdzięcza lordowi CormacowiMacCarthy, który na początku XVII wieku w okresie okupacji angielskiej zmuszony do wydania zamku królowej Elżbiecie I wykazał się niebywałymi wręcz umiejętnościami negocjacyjnymi zachowując prawa własności swojej rodowej siedziby. Umiejętności te posiadł całując przed każdym spotkaniem z królową owy kamień. Obecnie nie jest to zadanie proste, gdyż wmurowany on jest w trudno dostępnym miejscu. Osoba która chce ucałować kamień trzymając się specjalnej barierki musi położyć się na plecach i wychylić mocno głowę w dół. Czynność ta wymaga dodatkowej asekuracji przez inną osobę. W swojej historii Kamień z Blarney całowany był przez takie osobistości jak m.in. wybitny polityk i dwukrotny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, brytyjski aktor Billy Connolly czy amerykańska gwiazda filmowa Michael SorenMadsen. Odwiedzając Blarney warto także zobaczyć m.in. znajdującą się w pobliżu zamku XIX wieczną rezydencję w stylu szkockiej magnaterii  zwaną Blarney House dawny ołtarz Druidów oraz gwarantujące spełnienie marzeń (jeśli się przejdzie po nich z zamkniętymi oczami) wapienne Schody Życzeń.

Ogrody otaczajace zamek  to wspaniale miejsce spacerowe, gdzie można wspaniale wypocząć. W ogrodach można podziwiać rzadkie rośliny, piękne drzewa, upajać się zapachem rododendronów czy innego kwiecia. Gratką jest z pewnością  Poison Garden

Cobh (dawna nazwa Queenstown; irl. AnCóbh) – miasto i port morski leżące na południowy wschód od miasta Cork. Miasto jest miejscowością letniskową i uzdrowiskową.

W 1720 powstał tu pierwszy w Irlandii klub żeglarski.

 W mieście znajduje się neogotycka katedra św. Kolmana (wzniesiona w latach 1868-1918).

W latach 1848-1950 z miasta wypływały statki z emigrantami, głównie do Ameryki. Migracje te miały miejsce szczególnie w czasie wielkiego głodu, gdzie wypłynęło stąd ok. 2,5 miliona Irlandczyków.

W latach 1849-1922 miasto nosiło nazwę Queenstown (nadaną na cześć królowej Wiktorii).

Z Queenstown związane były statki:

pierwszy parowiec płynący z Irlandii do Anglii wypłynął z Cobh w 1821;

pierwszy statek transatlantycki (Syriusz) wypłynął z Cobh w 1838;

Cobh było ostatnim przystankiem w dziewiczym rejsie Titanica, który wypłynął  z tutejszego portu 11 kwietnia 1912;

statek pasażerski Lusitania został storpedowany i zatopiony przez niemieckiego U-Boota 7 maja 1915 podczas rejsu do Queenstown.

 

Galeria zdjęć:

1 kwietnia 2017 – Blarney

 1 kwietnia 2017 – Cobh