Niedziela 12 marca – Kilkenny/Cashel

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2016-2017_wycieczki-irlandia_castle-ofcashirkillkeny_kilkenny.jpg

Jest niedziela 12 marca 2017r - wyruszamy na pierwszą wycieczkę kulturową.

Pierwszy przystanek będzie w Cashel.

Rock of Cashel to zespół średniowiecznych budowli sakralno-obronnych w Cashel, (hrabstwo TipperaryIrlandia) położony na stromym wapiennym wzgórzu. Słowo „cashel” jest zanglicyzowaną wersją irlandzkiego słowa "caiseal" oznaczającego twierdzę.

Według legendy skała została utworzona przez Szatana, który przelatywał nad tym miejscem z wielkim głazem w zębach. Gdy zobaczył św. Patryka szykującego się do postawienia nowego kościoła w tym miejscu, wstrząśnięty upuścił kamień, tworząc Rock of Cashel.

Inna legenda mówi, że to tu św. Patryk zerwał koniczynę, by na jej przykładzie tłumaczyć miejscowym ideę Trójcy Świętej – trzech bytów (trzy listki), stanowiących w rzeczywistości jedno. Od tego zdarzenia przyjęto koniczynę za nieoficjalny symbol Irlandii.

Po chrzcie św. Patryka w V w. miejsce to stało się ważnym centrum chrześcijańskim. W 1647  wojska angielskie, zniszczyły wiele budynków (część została odrestaurowana na przełomie XIX i XX w.).

Następnie jedziemy drogą N9 w stronę Kilkenny.
Centrum Kilkenny jest bardzo malownicze, z mnóstwem kolorowych uroczych pubów. Samo Kilkenny oferuje sporo zabytków: oprócz zamku Kilkenny, St. Canice’s Cathedral (Katedra św. Kenneta), Black Abbey, Rothe House, St. Mary’s Cathedral.  Niestety z powodu braku czasu zwiedzamy tylko zamek w Kilkenny.


Zamek Kilkenny pochodzi z XII wieku. W 1391 roku zamek zakupiła rodzina Butlerów, która sprawowała władzę nad miastem przez 500 lat. Butlerowie mieszkali w zamku aż do 1935 roku.

Z powodu zbyt dużych kosztów utrzymania w 1967 roku potomkowie Butlerów za 50L ofiarowali zamek narodowi irlandzkiemu. Zamek zachował średniowieczny kształt, choć wiele detali dodanych w epoce wiktoriańskiej ma charakter neogotycki. Kilkenny było pierwszą stolicą Irlandii. 

Galeria zdjęć:

Niedziela 12  marca – Kilkenny/Cashel