Akcja Żonkile

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2023-2024_zonkile_IMG_1932_(Średni).JPGUczniowie klas piątych Technikum wzięli udział w Akcji Żonkile, która upamiętnia rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Pod hasłem „Łączy nas pamięć,” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje co roku tę akcję, by przywrócić pamięć o tamtych wydarzeniach.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie przygotowała z tej okazji lekcję biblioteczną, której głównym ogniwem była projekcja filmu na postawie reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Rozmowa, która towarzyszyła projekcji filmu dotyczyła historii Żydów w Polsce, powstania w getcie warszawskim, postaci Marka Edelmana i samego filmu. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o getcie żabnieńskim i historii mieszkających w nim Żydów.
Na zakończenie spotkania uczniowie ZSP zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym żydowskich mieszkańców Żabna i okolic wywiezionych do obozu zagłady w Bełżcu oraz zamordowanych przez Niemców na terenie miasta.