W październikowym słońcu – w Dąbrowie i Szczucinie

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2023-2024_2ep-synagoga-muzeum_WhatsApp_Image_2023-10-18_at_08.52.23_(2).jpeg12 października uczniowie klasy II Technikum Ekonomiczno-Poligraficznego, pod opieką wychowawczyni i p. Katarzyny Potempy, uczestniczyli w wycieczce do integracyjnej, której celem było także poznanie ciekawych miejsc naszego regionu.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Ośrodku Spotkania Kultur czyli dawnej dąbrowskiej synagodze. Historię żydowskiego domu modlitwy , jego bogatą symbolikę i ornamentykę oraz dzieje dąbrowskich Żydów w interesującej opowieści przybliżył młodzieży dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury mgr Paweł Chojnowski. Uczniowie mieli  też okazję obejrzeć wystawę  “Radio Nostalgia” prezentującą  radioodbiorniki z lat dwudziestych i trzydziestych XX w. oraz polskie odbiorniki radiowe z lat 1946-66 z kolekcji Ks. Ryszarda Piaseckiego.
Następnie  uczniowie odwiedzili Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, gdzie po obejrzeniu filmu dokumentującego historię budowy dróg w Polsce oraz zgromadzonych w budynku  eksponatów mieli możliwość, również dzięki  ciepłej słonecznej pogodzie, zwiedzić otaczający muzeum skansen gdzie zgromadzono maszyny i urządzenia stosowane w drogownictwie od końca XIX wieku. Spacerując po spiralnych alejkach można było oglądać walce, ścinarki poboczy, kruszarki, pługi  a także różne rodzaje nawierzchni drogowych, do których układania były wykorzystywane wystawiane maszyny.
Wydaje się, że wspólnie spędzony czas przyczynił się do zacieśnienia klasowych przyjaźni, poszerzenia wiedzy o regionie – jego historii, pięknie i ciekawych miejscach a także pobudził zainteresowania i ciekawość poznawczą.