Pomoc psychologiczno –pedagogiczna w zdalnym nauczaniu

b_300_300_16777215_00_images_pomoc-psychologiczna.jpg

Kontakty z uczniami i rodzicami prowadzone są drogą telefoniczną oraz poprzez: e-dziennik.

Doradca zawodowy - Urszula Powroźnik

Depresja nastolatka

Na depresję choruje co najmniej 4 proc. nastolatków. Objawy depresyjne może jednak przejawiać co piąty. Tego typu problemy są wynikiem przede wszystkim osamotnienia młodego człowieka, bo bardzo często nie otrzymuje on właściwego wsparcia ze strony rodziny czy szkoły. Depresja nastolatków rzadko jest wynikiem nagłych wydarzeń. To choroba, która zazwyczaj rozwija się długo i podstępnie.

- Nastoletnia depresja przede wszystkim jest wynikiem niedostrzegania samotności młodego człowieka. Przyczyną objawów depresyjnych u młodzieży może być stres związany np. z dużą ilością nauki w szkole, brakiem akceptacji, prześladowaniem czy zastraszaniem przez rówieśników.




Samotność i ucieczka

- Ten stan osamotnienia, głębokiego smutku wewnętrznego ujawnia się przez zachowania agresywne, ucieczkę w dopalacze i marihuanę, uzależnienie od smartfonów oraz wirtualnego świata, coraz większą izolację od ludzi. Coraz częściej notuje się zaburzenia odżywiania, zwłaszcza u dziewczyn i samookaleczanie się. Zachowania autoagresywne to wołanie o pomoc – dodaje prof. Heitzman.

Często zaburzenia depresyjne, czy wręcz depresja bywają mylone z klasycznym buntem nastolatka. - Granica między objawami depresji, a buntem może być – i jest – bardzo płynna. Każda zmiana w zachowaniu dziecka powinna zaniepokoić, zarówno nauczycieli, jak i rodziców. Gdybyśmy mieli różnicować bunt młodzieńczy od depresji, taki klasyczny bunt wieku dorastania będzie przebiegał w sposób eksploracyjny, czyli dziecko będzie pogłębiało swoje rozmaite aktywności, a nie się z nich wycofywało – mówi dr Tomasz Srebrnicki  z  Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM.

Co wskazuje na depresję u nastolatka?

  • Jeśli większość z poniższych objawów trwa u twojego dziecka przez dłużej niż dwa tygodnie, warto się zwrócić do specjalisty
  • drażliwość, chwiejność nastroju, impulsywność, pobudzenie psychoruchowe
  • obniżony nastrój, apatia, niechęć do aktywności, które wcześniej sprawiały radość
  • wycofanie się z relacji z rówieśnikami i rodziną, brak energii, bezczynność
  • pogorszenie zdolności intelektualnych, problemy z koncentracją, pamięcią, gorsze stopnie w szkole
  • zmiana apetytu - jego brak, chudnięcie lub przeciwnie – objadanie się
  • zbyt mało lub zbyt dużo snu. Nocna aktywność, niechęć do wstawania rano
  • skargi na nudę, poczucie beznadziei
  • zaniechanie dbałości o wygląd
  • krytycyzm wobec siebie, nadwrażliwość z powodu odrzucenia, poczucie winy
  • nasilone skargi na dolegliwości fizyczne – np. bóle brzucha, głowy
  • autoagresja, samookaleczenie się, odurzanie (alkohol, leki, narkotyki)
  • zainteresowanie tematyką śmierci i samobójstw.

Kiedy skorzystać z pomocy?

- Kiedy pojawia się nagły objaw albo coś, czego rodzice się nie spodziewali,  wtedy należy udać się do specjalisty. Sygnałem alarmowym mogą być myśli samobójcze, wycofanie tak poważne, że dziecko przestaje realizować obowiązek szkolny, bo jest apatyczne, nie chce mu się nic robić, nie udziela się towarzysko. Wtedy specjalistyczna konsultacja jest niezbędna - mówi dr Artur Wiśniewski z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM.

Trzeba pamiętać, że depresja to choroba, która daje się leczyć.  Podstawową metodą leczenia depresji u nastolatków (i dorosłych) jest psychoterapia. W większości przypadków potrzebne jest zaangażowanie w nią również rodziców. Psychoterapia może być indywidualna – młody człowiek uczy się rozpoznawać i nazywać swoje problemy, wyłapywać błędne „schematy myślowe”. Uczy się funkcjonowania na nowo, radzenia sobie z emocjami. Czasami przydaje się terapia grupowa, w trakcie której nastolatek rozmawia z innymi osobami posiadającymi podobne problemy, uczy się komunikacji i tworzenia relacji w grupie rówieśniczej. Z kolei terapia rodzinna pozwala zidentyfikować problemy, które sprawiają, że relacje rodziców z dzieckiem nie są prawidłowe i pomaga podjąć próbę ich rozwiązania. U części chorych konieczne jest też włączenie leków antydepresyjnych, ale o tym zawsze decyduje lekarz psychiatra.

- Świat dziecka jest dziś pusty, rodzice w pracy, z jednej biegną do drugiej, a jak z niej wracają siadają do komputera i mówią: „nie przeszkadzaj mi”.   Wszyscy odgradzają się od świata smartfonami, nie potrafią już rozmawiać ze sobą – mówi prof. Heitzman.

Tymczasem, bagatelizowana depresja może doprowadzić młodego człowieka do podjęcia próby samobójczej. W 2016 r. odnotowano 481 takich zdarzeń, z czego 161 stanowiły niepotrzebne śmierci.

Słowa ważne w depresji:

  • Kocham Cię
  • Jesteś dla mnie ważna/ważny
  • Nie zostawię Cię
  • Nie wiem co się z Tobą dzieje, ale chce Ci pomóc

Gdzie szukać pomocy?

Każdy ma prawo prosić o pomoc. Można ją znaleźć m.in. na stronie internetowej: www.forumprzeciwdepresji.pl.

  • Antydepresyjny telefon forum działa w każdą środę i czwartek w godzinach 17.00-19.00: (22) 594 91 00
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
  • Historie nastolatków, którzy poradzili sobie z depresją – www.porcelanoweaniolki.pl
  • Listę przydatnych kontaktów można znaleźć na stronie - www.pokonackryzys.pl
  • Można też zadzwonić pod numer alarmowy 112.

    źródła: www.zdrowie.pap.pl”;


Jak poradzić sobie w czasie epidemii koronawirusa? Skorzystaj ze wsparcia psychologicznego - porady NFZ



Lęk, niekontrolowane emocje czy konflikty rodzinne – z takimi sytuacjami mamy do czynienia w okresie izolacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Jak sobie z nimi poradzić? Jak nie poddać się lękowi i nie dać się obezwładnić stresowi? O skutecznych i sprawdzonych sposobach na odnalezienie się w nowej rzeczywistości opowie Dorota Minta, psycholog i psychoterapeuta, w cyklu internetowych podcastów.

Utrzymanie kwarantanny ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania epidemii koronawirusa. Jednak przebywanie w izolacji na pewno ma wpływ na Twoją psychikę. Co zrobić, jeśli dopadają Cię lęki, gdy boisz się o przyszłość swojej rodziny, gdy przebywanie w czterech ścianach wywołuje napięcia i konflikty?

W trudnym czasie kwarantanny szczególnie potrzebujesz wsparcia psychologicznego, dlatego przygotowaliśmy serię internetowych podcastów.

– Cykl 10 minutowych podcastów zrealizowaliśmy wspólnie z Dorotą Mintą, psychoterapeutą z wieloletnim stażem, szefową fundacji StomaLife, która specjalizuje się w trudnościach psychologicznych dotyczących kryzysów i chorób przewlekłych – zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Plan emisji podcastów:

    31 marca:Lęk - co zrobić, by Tobą nie zawładnął?



    1 kwietnia:Izoluj się pozostając w kontakcie z innymi



    2 kwietnia:Kontrola - jak jej nie stracić?


    3 kwietnia:Konflikty w rodzinie - jak do nich nie dopuścić?


    4 kwietnia:Obniżenie nastroju - zrób nowy plan


    5 kwietnia:Lęk przed utratą pracy - jak sobie z nim poradzić?


    6 kwietnia:Techniki relaksacji - jak się zregenerować?


    7 kwietnia:Społeczna odpowiedzialność - myśl o innych


    8 kwietnia:Zespół stresu pourazowego - jak zadbać o swoją przyszłość?


    9 kwietnia:Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie


Pierwszy z serii 10 bezpłatnych podcastów można zobaczyć już 31 marca. Wszystkie zostaly opublikowane na kanale YouTube – Akademia NFZ.

Patronat honorowy nad cyklem objęła Telewizja Polska.

 

Regularne ćwiczenia i całodobowa infolinia


Wsparcie psychologiczne to nie jedyne działanie Narodowego Funduszu Zdrowia, które ma pomóc nam w odnalezieniu się w dobie koronawirusa.

W marcu wspólnie w Telewizją Polską zachęcaliśmy do porannej gimnastyki. Podczas porannego pasma „Pytania na śniadanie”, razem z trenerkami Exercise is Medicine, pokazywaliśmy proste ćwiczenia, które pozwalały na zachowanie dobrej kondycji. Dłuższe zestawy ćwiczeń, np. zajęcia rozciągające, relaksujące i na zdrowy kręgosłup, można obejrzeć na kanale YouTube – Akademia NFZ.

Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590:

  • dowiesz się, co zrobić gdy podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem
  • sprawdzisz numer do poradni POZ, które udzielają teleporad
  • konsultacji podpowiedzą Ci, jak zachować się w czasie kwarantanny.


Od 27 marca działa też specjalny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta, dla osób dzwoniących z zagranicy: (+48) 22 125 66 00.

Doradca zawodowy



Źródło:https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/jak-poradzic-sobie-w-czasie-epidemii-koronawirusa-skorzystaj-ze-wsparcia-psychologicznego,396.html


Hits: 2539