21 LUTEGO - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2020-2021_21lutego-dzien-jezyka.pngUżywając na co dzień języka, nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest ważny w naszym życiu. Nie myślimy o tym, że nadaje formę naszym myślom, wyobrażeniom, tworzy naszą osobowość. Język pozwala na wyrażanie uczuć, tworzenie pomysłów i ich przekazywanie; pozwala uczyć się i poznawać świat, cieszyć się życiem.

Od 1999 r. 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu z 1952 roku, gdzie
w wyniku walk o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego zginęło pięciu studentów.
W naszej historii także miały miejsce wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego - wystarczy przypomnieć protest dzieci z Wrześni, czy zakazy zaborców dotyczące mówienia, pisania, nauczania, a nawet modlitwy w języku polskim.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma na celu zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące, a także pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W Polsce od kilku lat prowadzona jest kampania “Ojczysty – dodaj do ulubionych”, której celem jest kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Inna kampania -“Język polski jest ą-ę” skupia się na zjawisku ubożenia polskiej pisowni spowodowanym komunikacją elektroniczną - zanikaniu polskich znaków diakrytycznych.
Polszczyzna łączyła w przeszłości i łączy dziś wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, poglądy polityczne. Nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich, jak język ojczysty. Po polsku rozmawiamy, przekazujemy swoje uczucia, uczymy mówić nasze dzieci, wyznajemy wiarę, piszemy wiersze...

Język ojczysty to wielki skarb. Dbajmy o niego każdego dnia, nie tylko w dniu jego święta.