Szanowni Państwo Rodzice Drodzy Uczniowie

b_300_300_16777215_00_images_pomoc.jpgTrwająca już wiele miesięcy i rozszerzająca się w bardzo szybkim tempie epidemia koronawirusa wprowadziła nas wszystkich w nową rzeczywistość. Wpływa ona nie tylko na nasze życiowe decyzje, ale też na zwykłe codzienne czynności. Wszystko wydaje się bardziej skomplikowane niż wcześniej, bardziej nieprzewidywalne i niestety - coraz częściej - bardziej przygnębiające.

W dobie nauki zdalnej, ograniczonych kontaktów społecznych, trudne chwile przeżywają zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele. Dla wszystkich nowa organizacja nauki, pracy i życia stała się dużym wyzwaniem. Dla wielu osób może być ona stresująca.

Pragniemy wychodzić naprzeciw wszelkim pojawiającym się trudnościom by wspólnie przetrwać trudny okres pandemii i poradzić sobie z jej negatywnymi skutkami w sferze edukacyjnej, wychowawczej i społecznej.

Zapraszamy i zachęcamy do kontaktu ze szkołą, wychowawcami i nauczycielami, jak również pedagogiem szkolnym, który jest do dyspozycji Uczniów, Rodziców i Nauczycieli poprzez dziennik elektroniczny lub drogą mailową, a także pełni dyżur w szkole we wtorki
w godz. 10.00—14.00

 

Nasze codzienne życie uległo absolutnemu przewrotowi. Szerząca się zaraza, nagłe zmiany i zagrożenie życia są powodem stresu. Ważne jest aby nie stał się on przewlekły i nie osłabiał nas w sposób chroniczny. Jak możemy poradzić sobie w tej nowej, wymagającej sytuacji?

Oto kilka wskazówek WHO jak na codzień radzić sobie ze stresem:

Dbaj o samopoczucie
Problemy ze zdrowiem psychicznym są powszechne. Przedstawiamy kilka porad, jak zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie

Zastopuj. Odetchnij. Zastanów się
Odetchnij powoli kilka razy: wciągaj powietrze przez nos i wolno je wydychaj .Powolne oddychanie to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie stresu, ponieważ wówczas mózg otrzymuje polecenie rozluźnienia ciała. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz i o czym myślisz, bez oceniania tego. Zamiast reagować na te myśli i odczucia, przyjmij je do wiadomości i pozwól im przeminąć.

Kontaktuj się z innymi
Pomóc może rozmowa z zaufanymi osobami. Utrzymuj regularny kontakt z bliskimi osobami. Rozmawiaj z nimi o swoich uczuciach i troskach.

Prowadź zdrowy styl życia

Co robić:
- Wstawaj i kładź się spać codziennie o zbliżonej porze.
- Utrzymuj higienę osobistą.
- Jedz zdrowe posiłki o regularnych porach.
- Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne. Pomóc mogą już 3–4 minuty ruchu o niewielkiej intensywności, jak np. chodzenie czy rozciąganie.
- Wydziel sobie czas na pracę i czas na odpoczynek.
- Wygospodaruj sobie czas na przyjemności.
- Regularnie rób przerwy podczas siedzenia przed ekranem.

Czego nie robić:

- W ramach radzenia sobie ze strachem, niepokojem, nudą i izolacją społeczną nie pij alkoholu i nie bierz narkotyków.

Zadbaj o siebie i innych
- Nie wymagaj od siebie za dużo w trudne dni. Pogódź się z faktem, że Twoja produktywność w niektóre dni może być wyższa niż w inne.

- Spróbuj ograniczyć oglądanie, czytanie czy słuchanie wiadomości, które wywołują u Ciebie niepokój czy zmartwienie. Szukaj najnowszych informacji z zaufanych źródeł o określonych porach dnia.
- Pomaganie innym może być także dla Ciebie korzystne. Jeśli możesz, zaoferuj pomoc potrzebującym osobom ze swojej społeczności.

Poproś o pomoc, jeśli potrzeba

Nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy, jeśli sądzisz, że jej potrzebujesz. Możesz ja uzyskać u lekarza pierwszego kontaktu i w poradniach specjalistycznych ( w tym również psychologicznych)


Zachęcamy również do odwiedzenia strony https://www.gov.pl/web/koronawirus/do-pobrania, gdzie znajduje się wiele przydatnych informacji dot. bezpieczeństwa w pandemii.

 

PORADNIK DLA UCZNIÓW