ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

                                            b_300_300_16777215_00_images_17-wrzesnia.png
„Tych dni historia nie zapomni
Gdy stary ląd w zdumieniu zastygł
I święcić będą nam potomni
Po pierwszym września – siedemnasty”
Jacek Kaczmarski „Ballada wrześniowa” (fragm.)

17 września, w 81 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, w Żabnie odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy, którzy zginęli na Wschodzie podczas drugiej wojny światowej.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, szkół - w tym grupa uczniów naszej szkoły wraz z panią dyrektor i nauczycielami, a także  mieszkańcy Żabna i członkowie rodzin Sewerynów, Pacanowskich i Kurkowskich.
W trakcie uroczystości, która miała miejsce pod zasadzonym 10 lat temu Dębem Katyńskim odsłonięto dwie tablice: pierwsza upamiętnia zamordowanego w Katyniu porucznika Mieczysława Seweryna, a także jego syna, Wojciecha, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku; na drugiej - obok wspomnianego już Mieczysława Seweryna widnieją nazwiska pochodzących z Żabna żołnierzy: majora Mieczysława Kurkowskiego i plutonowego Kazimiera Pacanowskiego, ofiar „Golgoty Wschodu”.
Pan Adam Tomczyk przedstawił sylwetki bohaterów dnia, a oprawę artystyczną zapewnili uczniowie miejscowej szkoły podstawowej.
Po zakończeniu uroczystości pod Dębem Katyńskim uczestnicy przeszli do Gminnego Centrum Kultury, gdzie zorganizowano wystawę „Pamiętamy”.