KSIĄŻKI NA POPRAWĘ HUMORU

Wystarczy zaparzyć dzbanek ulubionej herbaty lub kawy, otworzyć tabliczkę czekolady
i oddać się literackiej beztrosce. W tym niełatwym czasie książki, po które sięgamy powinny spełniać tylko jeden warunek: kończyć się happy endem.
Przygotowałyśmy dla Was kilka propozycji.grafika1.png

"Przebłysk"-
Robert Rient

Zamknięcie granic nie musi oznaczać braku możliwości poruszania się czy zwiedzania egzotycznych krajów. Autor zabierze nas w podróż przez kilka kontynentów - a wszystko po to, by odnaleźć przebłysk, czyli doznanie głębokiego przebudzenia świadomości. Robert Rientma przy tym sporo dystansu do siebie i mnóstwo poczucia humoru. Dowiecie się kim był Oficer Żółte Wąsy, dlaczego Rudy nigdy się nie żegnał oraz po co nam odcięcie się od technologii na dziesięć dni. Niekontrolowane wybuchy śmiechu gwarantowane!

„Miłość w czasach zarazy”-książka napisana przez Gabriela Garcię Márqueza z ogromną czułością, humorem i wyrozumiałością; to niezwykła powieść o miłości, która okazuje się silniejsza od samotności, od fatum i od śmierci. Jest to historia uczucia niewydarzonego bękarta i poety Florentino Arizy oraz trzeźwej, rozsądnej Ferminy Dazy, spełniającego się po półwieczu oczekiwania. Oboje przechodzą przez wszystkie kręgi miłości - młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo z rozsądku, szalone namiętności, miłości idealizowane...
Ta niespotykana w dotychczasowej twórczości Garcii Márqueza tematyka i tonacja przysporzyła pisarzowi miliony nowych czytelników na całym świecie.

„Po prostu bądź”  Magdaleny Witkiewicz polecamy nie tylko tym, którzy dobrze znają twórczość autorki, ale każdemu miłośnikowi obyczajowych historii przywracających wiarę
w świat.
Na kartach powieści poznajemy Paulinę, której w życiu nie brakuje niczego. Wbrew woli rodziców dziewczyna wyjeżdża na studia, chcąc zrealizować swoje życiowe aspiracje.
Tu poznaje miłość swojego życia. Wkrótce zakochana para bierze ślub i zamierza żyć długo i szczęśliwie. Ich sielanka zostaje jednak przerwana przez tragedię. Paulina traci ukochanego, a życie przestaje mieć dla niej sens. Jej opoką i aniołem stróżem w najtrudniejszym momencie staje się Adrian - przyjaciel, z którym wiele lat wcześniej zawarła pewien układ… Czy uda mu się wyciągnąć ją z odmętów rozpaczy i wnieść w jej życie nowy sens? A może Paulina otrzyma od życia więcej niż mogła sobie wymarzyć?
By się o tym przekonać - sięgnijcie po „Po prostu bądź”. Książka spodoba się każdemu, kto poszukuje lekkiej, przyjemnej i podnoszącej na duchu lektury, która udowadnia, że nawet po najciemniejszej nocy zawsze przychodzi nowy dzień.

„Dziwne losy Jane Eyre”- Charlotte Brontë

Jane Eyre to osierocona dziewczyna, która zostaje oddana na utrzymanie do żony swego wuja. Zarówno opiekunka, jak i trójkajej dzieci nienawidzą dziewczynki. Ta zostaje więc wysłana na naukę do Zakładu Lowood, gdzie spędza osiem lat swojego życia. Po tym okresie Jane Eyre postanawia opuścić szkołę i zamieszcza ogłoszenie w prasie w poszukiwaniu posady guwernantki. Pracę otrzymuje w posiadłości pana Edwarda Fairfaxa Rochestera, do którego zaczyna żywić głębokie uczucie…

„Szczęście w miłości” to powieść Kasie West znanej z takich tytułów jak „Chłopak z innej bajki” czy „P.S. I like you”. Miłośniczki książek o miłości dla młodzieży uwielbiają tę autorkę przede wszystkim za wyjątkowy styl, w którym opowiada pełne humoru i czułości historie o zakochaniu. W „Szczęściu w miłości” poznajecie Maddie - dziewczynę, która ma poukładane życie i która ponad wszystko lubi mieć je zaplanowane od A do Z. Pod wpływem chwili kupuje jednak los na loterię i wygrywa dużą sumę pieniędzy. Większa ilość zer na koncie sprawia, że zaczyna marzyć o własnym jachcie, ale szkolni znajomi też jakby nieco bardziej się nią interesują. O wygranej zdaje się nie wiedzieć jedynie Seth, który jest dla Maddie bezinteresownie miły. Co jednak stanie się, gdy chłopak pozna prawdę?

"Jedz, módl się, kochaj"

Książka Elizabeth Gilbert to prawdziwa perełka wśród popularnych książek literatury kobiecej. A tytuł jest nieprzypadkowy. Liz modli się w indyjskiej pustelni, kocha na Bali i próbuje nowych potraw we Włoszech, w tym gorącej czekolady... 
Autorka przekonuje, że nigdy nie jest za późno, by spełnić marzenia, a każdy, nawet najgorszy kryzys może być wybawieniem od szarej rutyny. Na czasie, prawda?
Inspirując się główną bohaterką, prawdziwą włoską czekoladę do picia możesz przygotować  we własnym domu. Potrzebujesz jedynie tabliczki gorzkiej czekolady (min. 70% kakao), 500 ml mleka i szczypty wanilii. Całość rozpuść na małym ogniu ksiazki-czekolada.png

w niewielkim  rondelku, cały czas mieszając. Gdy wszystko się rozpuści, przelej do kubka i delektuj się.

Już sam zapach czekolady wystarczy, by się zrelaksować. Aktywuje on w mózgu fale theta, które odpowiadają za stan relaksacji i medytacji.

Substancje zawarte w czekoladzie zwiększają poziom serotoniny, która jest odpowiedzialna za pozytywny nastrój i dobry humor. Możemy więc pokusić się o stwierdzenie, że czekolada to doskonały towarzysz książkowych przygód z happy endem, szczególnie w obecnych czasach.

Zachęcamy do lektury, Wasze panie bibliotekarki.