Spotkanie z kulturą

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2019-2020_spotkanie-z-kultura_DSC_2101.JPG4 grudnia 2019 r. uczniowie klas III-ich technikum w ramach przedmiotu Wiedza o kulturze uczestniczyli w wycieczce do Krakowa podczas, której pod opieką nauczycieli i pod kierunkiem przewodników zwiedzili  Muzeum Sztuki Wspólczesnej – MOCAK. Program MOCAK-u obejmuje prezentację sztuki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem sztuki dwóch ostatnich dziesięcioleci. Wystawienniczym kontekstem dla sztuki najnowszej jest powojenna awangarda i konceptualizm.

Kontakt ze sztuką współczesną dostarczył różnorodnych wrażeń i skłonił uczestników do refleksji
i postawienia wielu pytań.

Następnym punktem programu była wizyta w sąsiadującym z MOCAK-iem  muzeum „Fabryka Schindlera”, które mieści się w budynku administracyjnym byłej Fabryki Naczyń Emaliowanych. Muzeum Historycznemu miasta Krakowa utworzyło tu wystawę dokumentującą okres niemieckiej okupacji miasta w latach 1939-1945. Prezentowana w oddziale stała wystawa  nosi tytuł Kraków – czas okupacji 1939-1945. W 45 salach ekspozycyjnych ukazano Kraków i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Ekspozycja została podzielona na kilkanaście segmentów poświęconych poszczególnym zagadnieniom tematycznym: wojna 1939 r., rola Krakowa jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życie codzienne mieszkańców, los Żydów krakowskich, tajne państwo, a także dzieje ludzi pracujących w fabryce i historia samego Oskara Schindlera.

Zwiedzona wystawa ugruntowała i poszerzyła wiedzę uczniów na temat historii II wojny światowej.

Na zakończenie dnia w Cinema City Kazimierz obejrzano jedną z najnowszych produkcji „Na noże”, która mimo świetnych recenzji nieco rozczarowała widzów.

Tekst: Agata Wajda-Tylek