Praktyki na Malcie

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2018-2019_praktyki-na-malcie_IMG_0386.JPGPrzez cztery tygodnie (17.03.2019 r. – 13.04.2019 r.) uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w programie praktyk zawodowych. Miejscem praktyk była Malta. Wszystko odbyło się w ramach programu „Nieograniczone możliwości dzięki stażom zagranicznym” realizowanego w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Przygotowania do wyjazdu uczniów trwały prawie rok. Przez ten czas przedstawiciele naszej szkoły oraz organizatorzy przedsięwzięcia przygotowywali dla uczniów miejsca pracy, zamieszkania oraz liczne atrakcje, które były również ważnym elementem całego wyjazdu. Celem wizyty na Malcie było przede wszystkim odbycie praktyk zawodowych, ale także możliwość doskonalenia swoich umiejętności na innych polach, chociażby praca w innym kraju oraz konieczność posługiwania się tamtejszym językiem urzędowym. Można zatem śmiało powiedzieć, że postawiliśmy przed naszymi uczniami podwójnie trudne zadanie, będąc jednocześnie pewni, że umiejętności zdobyte w naszej szkole, zarówno te zawodowe, jak i językowe pozwolą im z powodzeniem zrealizować zamierzone w programie cele, a przy okazji będą dla nich też doskonałą przygodą oraz okazją do poznania warunków życia oraz pracy w innym kraju. Powierzone uczniom zadania pozwoliły im doskonalić zdobyte wcześniej kompetencje językowe oraz poszerzać doświadczenia, choćby te związane z poznaniem kultury, tradycji oraz społecznych i socjologicznych aspektów życia na Malcie.

Biorąc pod uwagę zawodowe doświadczenia naszych uczniów, które towarzyszyły im w czasie pobytu na Malcie, warto podkreślić fakt, iż mieli oni okazję pracować dla wielu znanych w świecie marek, jak choćby Adidas,  Skechers, Aldo, Marks&Spencer czy Punt Roma. W sklepach i salonach tych marek nasi uczniowie mogli doskonalić kompetencje komunikacyjne oraz handlowe. Pięć uczennic szkoliło swoje umiejętności pod okiem najlepszych kucharzy i cukierników w restauracjach z tradycjami, między innymi w restauracji Ta Marija czy słynnej Caffe Cordina. Warto wspomnieć też o tym, iż dwie uczennice zajmowały się przygotowaniem posiłków w sieci sklepów Marks&SpencerFood. Dwie osoby odbyły swoje staże w sieciach hotelowych, jedna zaś została zatrudniona jako monter- elektronik w firmie Astral. Kolejna jako lakiernik samochodowy w warsztacie. Konieczność pracy w środowisku pracodawców międzynarodowych na pewno wpłynie pozytywnie na ich kompetencje zawodowe oraz umiejętność adaptacji w przyszłym środowisku pracy, tym bardziej, że wymienione marki i firmy są znane z bardzo wysokich wymagań jakie stawiają swoim pracownikom.

 

Na koniec warto wspomnieć także o atrakcjach, jakie zapewniono naszym uczniom. Mieli oni okazję zwiedzić i poznać między innymi stolicę Malty - Vallettę, w tym Ogrody Barrakka, odbyli nocną wyprawę po Bugibbie, czy wycieczkę z przewodnikiem po Mdinie. Brali także udział w wielu spotkaniach oraz zajęciach, które miały na celu zintegrować ich oraz doprowadzić do wymiany doświadczeń, zarówno tych związanych z praktykami, a także z tzw. "czasem wolnym". 

Hits: 230