Podsumowanie projektu "Badź EKO V"

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2022-2023_projekt-eko_WhatsApp_Image_2023-06-07_at_11.54.23_(2).jpegW marcu bieżącego roku rozpoczęła się w naszej szkole realizacja działań piątej edycji projektu ekologicznego „Bądź EKO”, której koordynatorem jest pani Katarzyna Żołądź.
Dnia 3.03 2023 roku odbyła się prelekcja pt.”Ochrona wód: Bądźmy Eko- życie jezior i stawów”, w której wzięli udział uczniowie klasy II TG oraz III TG. Zajęcia z młodzieżą poprowadził pan Paweł Cieśla- instruktor Szkolenia Młodzieży Wędkarskiej, który w sposób bardzo interesujący przeprowadził zajęcia promujące wędkarstwo, aktywne spędzanie czasu nad wodą oraz ochronę środowiska naturalnego. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły bardzo liczne eksponaty z prywatnej kolekcji pana Pawła Cieśli, które pokazały młodym ludziom jak wiele informacji można pozyskać obcując z przyrodą ekosystemów wód śródlądowych i czego można się o niej dowiedzieć. Współpraca z pasjonatem wędkarstwa będzie kontynuowana przez nasza szkołę w kolejnych latach.
Dnia 10.05.2023 roku przeprowadzona została akcja „Zielona szkoła”, w której aktywnie wzięli udział uczniowie klasy III TH/I, IV TG oraz II TG/H, przy ogromnej pomocy  pracowników szkoły pani Jadwigi Skowron i pana Tomasza Dydyńskiego. W ramach projektu udało się pozyskać ponad 100 sztuk okazałych sadzonek roślin doniczkowych, doniczek, skrzynek oraz materiałów do nasadzeń. Posadzone rośliny ozdobiły parapety sal lekcyjnych i pomieszczeń szkoły zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Przy doborze zamawianych gatunków roślin służyła wiedzą i pomocą pani Małgorzata Pająk.
Dnia 26.05.2023 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Krakowa uczniów klasy IV TG pod opieką pani Katarzyny Żołądź i pani Małgorzaty Pająk. Młodzież miała okazję odwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, w którym mieści się bogata kolekcja eksponatów z zakresu zoologii i antropogenezy. Celem zajęć przeprowadzonych w muzeum było poznanie funkcjonowania zwierząt w wybranych ekosystemach. Ciekawy przekaz informacji pozwolił uczniom poszerzyć wiadomości dotyczące ewolucji człowieka oraz dostrzec potrzebę ochrony środowiska z uwzględnieniem gatunków zagrożonych wyginięciem. Wielu wrażeń dostarczył również dwugodzinny pobyt w leciwym Ogrodzie Botanicznym UJ. Zajęcia w szklarniach oraz na zewnątrz poprowadził przewodnik. W sposób niezwykle ciekawy zapoznał on uczniów z biologią życia wielu gatunków roślin zarówno krajowych jak i innych stref klimatycznych, kierując uwagę na ich piękno oraz rolę w przyrodzie i życiu człowieka. Mieliśmy okazję na żywo zobaczyć sporo gatunków roślin chronionych jak i zagrożonych wyginięciem. Bagaż zdobytej wiedzy z pewnością pozytywnie wpłynie na podniesienie wiedzy na temat różnorodności i bogactwa naturalnego oraz na kształtowanie postaw proekologicznych. Jest to bowiem główny cel działań realizowanych w zakresie tego projektu.
W okresie od marca do końca maja bieżącego roku przeprowadziliśmy akcję” Zbiórki odpadów”, która ma propagować wiedzę dotyczącą właściwej segregacji różnych odpadów w tym także niebezpiecznych. Dzięki zaangażowaniu uczniów z klasy 1 PE, 1 TI, 2 THI, 1b, 2a udało się zebrać około 1000 sztuk butelek PET, 10 kg nakrętek oraz 150 sztuk baterii (około 10 kg). Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w tym przedsięwzięciu, które pozwoli nie tylko promować pozytywną postawę proekologiczną wśród uczniów ale także pomoże wesprzeć leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Na ten cel przeznaczone zostaną  zebrane nakrętki.
Liczymy na chętny i aktywny udział uczniów naszej szkoły we wszystkich  działaniach projektu ekologicznego w przyszłym roku szkolnym.