WIZYTA ZAWODOZNAWCZA

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2018-2019_wizyta-zawodoznawcza-06_IMG_4697.JPG7 czerwca br. uczniowie klasy 2b i 3 TI uczestniczyli w wizycie zawodoznawczej do Fabryki Fiata Auto Poland w Tychach. Wycieczka realizowana była w ramach projektu „Mistrzowie w zawodzie”.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to nie tylko największy producent samochodów w Polsce, lecz także jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej.

Zakład w Tychach jest obecnie największą fabryką Fiata w Europie, a drugą co do wielkości na świecie, po brazylijskiej fabryce w Betim.

Zakład zatrudnia ok. 3,5 tys. osób a roczna produkcja samochodów wynosi 300 tyś.
W chwili obecnej produkowane są tam trzy modele samochodów: Fiat 500, Lancia Ypsilon i Abarth 500. Poprzez rozwiniętą sieć dealerów FCA Poland sprzedaje w Polsce także produkty takich marek, jak Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Lancia, Abarth i Fiat Professional.

Samochody produkowane są typowo pod klienta co oznacza, że nie ma produkcji masowej. Fabryka eksportuje samochody do 68 krajów całego świata m.in do Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, a także do dalekiej Japonii i Australii.

Uczestnicy wycieczki przed wejściem na teren obiektu zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa oraz z zasadami poruszania się po fabryce. Następnie zostali zaproszeni do sali konferencyjnej w której obejrzeli film przedstawiający procesy logistyczne zachodzące we wszystkich działach fabryki. Młodzież miała możliwość zwiedzenia spawalni  oraz  montażowni zakładu.