Wycieczka na Wybrzeże i Pomorze w ramach projektu "Poznaj Polskę"

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2021-2022_poznaj-polske_20211118_093847.jpgW dniach 17-19 listopada 2021 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce  na Wybrzeże i Pomorze z projektu "Poznaj Polskę" dofinansowaną ze  środków Ministerstwa  Edukacji i Nauki . W wycieczce uczestniczyło 50 uczniów z klas: 2TH/I, 3TG, 3TE, 3TGI, 4TGHI wraz z wychowawcami paniami Dorotą Hyży, Katarzyną Potempą oraz panem Robertem Grajdurą. Wycieczkę zaplanowała i zorganizowała pani Dyrektor  Agata Wajda-Tylek.
W pierwszym dniu mieliśmy okazję zapoznać się z historią miasta Torunia , które jest jednym z najstarszych miast Polski. Był jednym z najbogatszych miast Królestwa Polskiego, a jego starówka jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Toruń jest miejscem urodzenia Mikołaja Kopernika. Zwiedziliśmy m. in. Dom Mikołaja Kopernika, katedrę św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty, którzy są patronami miasta, Dwór Artusa, Rynek i Ratusz Staromiejski, ruiny zamku krzyżackiego-  wszystko to w towarzystwie naszego przewodnika , który opowiadał  nam w sposób łatwy i z poczuciem humoru. Na koniec spróbowaliśmy słynnych toruńskich pierniczków
Po zwiedzaniu udaliśmy się w dalszą podróż do Gdyni, tam w samym pocie mieliśmy nocleg w schronisku młodzieżowym. Czekała na nas pyszna gorąca kolacja, którą z przyjemnością spożyliśmy po pełnym emocji dniu.
W czwartek rano po śniadaniu spacerowaliśmy po porcie w Gdyni, gdzie zwiedziliśmy okręt-muzeum "Błyskawica". To najstarszy zachowany jedyny okręt bojowy aliancki uczestniczący w II wojnie światowej. Następnie pojechaliśmy do dzielnicy Gdańska -Oliwy, gdzie w archikatedrze oliwskiej mogliśmy posłuchać koncertu muzyki organowej. Archikatedra jest trójnawową bazyliką z transeptem. To najdłuższy kościół na świecie ,kryjący dzieła sztuki sakralnej w stylu renesansowym, barokowym, rokokowym i klasycystycznym o wysokim poziomie artystycznym. Po koncercie pojechaliśmy na Westerplatte. To półwysep w Gdańsku gdzie funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa , której obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego ruchu oporu przeciwko niemieckiej agresji. Po tej lekcji historii pojechaliśmy do centrum Gdańska na spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie zaczęliśmy od Bazyliki Mariackiej-trójnawowej hali, która kryje w sobie  światowej klasy zabytki m.in. zegar astronomiczny i słynne dzieło Hansa Memlinga "Sąd ostateczny". Znajdują się tam również szczątki Marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego oaz Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Następnie zapoznaliśmy się z historią miasta oaz jego  najważniejszymi zabytkami takimi jak Dom Artusa , fontanna Neptuna, Złota Brama, Zielona Brama, Wielka Zbrojownia a także przespacerowaliśmy się ulicą Długą i Długi Targ oraz najpiękniejszą -Mariacką. Zrobiliśmy w tym dniu łącznie 11 km, więc wieczorem chętnie zregenerowaliśmy siły na kolacji i noclegu.
Ostatniego dnia po śniadaniu ruszyliśmy na zamek krzyżacki w Malborku. Zamek został wybudowany etapami od lat 70-tych XIII wieku i składa się z Zamku Niskiego, Średniego i Wysokiego. Zaskoczył nas swoją wielkością i potęgą oraz wieloma bardzo interesującymi wystawami. Dzięki przewodnikowi, który w sposób barwny opowiadał historię  trzygodzinne zwiedzanie  minęło nam bardzo szybko. Następnie przejechaliśmy do Pelplina gdzie już czekał na nas przewodnik z zaprzyjaźnionej  pelplińskiej szkoły by pokazać nam słynną katedrę pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, która tak bardzo inspirowała  patrona naszej szkoły -księdza Janusza St. Pasierba. Ostatnim punktem wycieczki było złożenie wieńca na grobie księdza Janusza St. Pasierba w towarzystwie emerytowanego dyrektora Zespołu  Szkół Ponadpodstawowych pana Bogdana Wiśniewskiego oraz wspólna modlitwa w intencji naszego patrona .
Ok. 1.30 w nocy szczęśliwie wróciliśmy do Żabna.