14 LUTEGO - WALENTYNKI

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2020-2021_walentynki.pngŚwięto Zakochanych to jedno z najmłodszych świąt i - jak się okazuje - najbardziej lubianych.
Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
W południowej i zachodniej Europie Walentynki obchodzone są od czasów średniowiecznych. Do Polski tradycja trafiła wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, ale popularność zyskały dopiero w latach 90-tych  XX wieku. Walentynki nie mogą odbyć się bez kwiatów, romantycznej kolacji, drobnych prezentów, a przede wszystkim życzeń dla ukochanej osoby, także tych przesyłanych na kartkach. Ile kosztowała najdroższa walentynka w historii? Ile kartek wysyła się na świecie w walentynki? Kto wysłał pierwszą walentynkę?

Oto kilka ciekawostek:

-Wielkie wyznania i wielkie pieniądze
14 lutego to coraz częściej nie tylko wielkie wyznania, ale również wielkie pieniądze. Tylko w Stanach Zjednoczonych w tym dniu sprzedaje się prawie 200 milionów róż. Amerykański Greeting Card Association donosi, że 14 lutego wysyłanych jest około miliarda kartek na całym świecie- więcej jest jedynie z życzeniami na Boże Narodzenie.

-Romeo i Julia
Każdego roku do Werony, gdzie rozgrywał się słynny szekspirowski dramat „Romeo i Julia”, dociera około tysiąc kartek walentynkowych zaadresowanych do Julii.

-Pierwsza walentynka
Prawdopodobnie pierwszą kartkę walentynkową wysłał książę Orleanu w 1415 roku - uwięziony w londyńskim Tower pragnął powiedzieć żonie, jak bardzo ją kocha.
Pierwszą kobietą, która wysłała walentynkę była Margery Brews, która w 1477 roku wysyłając list do narzeczonego, dołączyła również kartkę z miłosną poezją.

-Najdroższa walentynka
Najdroższa w historii kartka walentynkowa wykonana była ze złota i przyozdobiona sercem z diamentów, szafirów i brylantów. Całość zapakowana była w… futro z norek. Walentynka ta stanowiła kosztowny prezent dla śpiewaczki operowej Marii Callas od armatora i miliardera Arystotelesa Onassisa.

-Walentynki i zwierzęta
Podobno około 3% ludzi posiadających zwierzęta w tym dniu wręcza prezent pupilowi.

- Najsłynniejszy upominek
Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce, wysadzanej perłami. Nie wiadomo co się stało z jabłkiem, ale szkatułka przetrwała do dziś. Prezent ofiarowany był Annie Boleyn przez króla Henryka VIII.

- Liczba dnia: 220 000
Właśnie tyle razy (średnio) na świecie 14 lutego pada pytanie :“Wyjdziesz za mnie?”
Świętując Dzień Zakochanychpamiętajmy, że wbrew temu, co niektórzy sądzą, prezenty walentynkowe nie są najważniejsze. Istotna jest atmosfera miłości, życzliwości i serdeczności. Potraktujmy ten dzień przede wszystkim jako okazję do okazania sobie uczuć, a także refleksji nad znaczeniem miłości w naszym życiu.