ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA SZKOŁY

b_300_300_16777215_00_images_patron-ks-janusz-pasierb.png„kochaj bardziej Boga niż religię
kochaj bardziej tego kogo kochasz
niż miłość nie zakochuj się w swojej miłości
to jest śmierć kochaj pączek który się kiedyś rozwinie
kochaj kwiat bo może nie dożyć jutra
zbadaj swoją miłość do owoców
czy nie jest interesowna
szanuj prawdomówność zimowej gałązki
ona po prostu jest”
J. St. Pasierb „Kilka prostych wskazówek”

15 grudnia mija 27 lat od śmierci Patrona Naszej Szkoły księdza Janusza St. Pasierba - wybitnego duszpasterza, poety, uczonego, pedagoga. Ksiądz Pasierb był człowiekiem niezwykłym – nie tylko dzięki talentowi poetyckiemu, ale także dzięki swojej wiedzy, wrażliwości na otaczający nas świat, a przede wszystkim miłości Boga i człowieka. W opinii wielu ludzi, którzy go znali, był pełen osobistego uroku, skromności, dobroci i poczucia humoru.

Bibliografia prac ks. prof. Janusza St. Pasierba obejmuje ponad czterysta pozycji, w tym siedem tomów esejów oraz osiemnaście  zbiorów poetyckich, z których  kilka wydanych pośmiertnie.

Jego wiersze to poezja wysokiej miary. To wiersze dla tych, którzy chcą zobaczyć katolicyzm z ludzką twarzą. Zawierają wnikliwe obserwacje i refleksje, nie tylko religijne niezwykłego księdza - wielkiego humanisty i historyka sztuki. Czytanie ich to przygoda
z filozofią, religią, malarstwem i rzeźbą. Autor umiejętnie łączy żywy, barwny opis różnych elementów rzeczywistości, wydarzeń – z poszukiwaniem głębokiego sensu życia i sposobów wspierania przez Boga często gubiącego się w tym życiu człowieka.

b_300_300_16777215_00_images_plakat-koncert.jpgZatrzymajmy się więc w codziennej gonitwie, sięgnijmy po utwory księdza Pasierba.
W „Wierszu afrykańskim” napisał:
                                   ”(...)zatrzymaj się bez względu na to
                                         czy uciekasz czy ścigasz
                                        
bo nigdzie
                                         ani przez chwilę
                                         nie będzie ciebie
                                        
naprawdę”

Z okazji 27 rocznicy śmierci ks. Janusza St. Pasierba zapraszamy na koncert online „Najpiękniejszym darem miłości jest obecność”, który odbędzie się we wtorek, 15 grudnia 2020 r. o godz. 19:00. Wszelkie informacje o koncercie znajdują się na stronie: www.mok.pelplin.pl Zapraszamy