LEKTURY W CZASIE PANDEMII

b_300_300_16777215_00_images_bib.pngZamknięte szkoły i biblioteki. Praca zdalna, edukacja domowa, odwołane wydarzenia masowe, w tym także imprezy literackie.
Jesteśmy w domach - może warto nadrobić zaległości książkowe? Czytać - by nieco zapomnieć o życiu w dobie koronawirusa - trzeba. Jednak jak zdobyć książki bez wychodzenia z domu? Z pomocą przychodzą biblioteki cyfrowe. Lektury, klasycy, pisarze współcześni.

Oto kilka naszych propozycji:

ww.wolnelektury.pl to ogromna, opracowana pod kątem łatwości wykorzystania
w edukacji kolekcja utworów literackich należących do domeny publicznej (co do których nie obowiązują już prawa autorskie majątkowe) lub dostępnych na wolnych licencjach. Dzięki temu materiały tam zamieszczone  można wykorzystać za darmo, kopiować, drukować.

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bibliotek cyfrowych w Polsce. Gromadzi lektury szkolne zalecane przez MEN oraz dzieła klasyki polskiej i światowej. Znajdziemy tutaj m. in. tłumaczenia dzieł nagrodzonych Literackim Noblem, bajki i baśnie dla dzieci, a także audiobooki. Każdą książkę można czytać online lub pobrać na komputer czy urządzenie mobilne.

Biblioteka Wolne Lektury jest prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska od 2001 roku.
Epodreczniki.pl
Książki i materiały edukacyjne udostępniane przez serwis epodreczniki.pl są całkowicie bezpłatne i zostały dostosowane do potrzeb trzech grup wiekowych (edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa). Dla starszych uczniów przygotowano e‑materiały do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, przyrody, matematyki, edukacji informatycznej i informatyki, biologii, geografii, fizyki, chemii, edukacji dla bezpieczeństwa. A w nich mnóstwo zadań interaktywnych, krzyżówek, filmików.

E-podręczniki dostępne są z poziomu różnych urządzeń: komputera, laptopa, tabletu, smartfona, tablicy interaktywnej.
Lektury.gov.pl to portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownicy w łatwy i przyjazny sposób mogą zapoznać się z szerokim wyborem lektur, zarówno z zasobów przeznaczonych dla uczniów szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowej. Użytkownik może wybrać spośród kilku formatów plików; możecie zatem przeczytać lekturę na komputerze, na smartfonie albo na czytniku.
Największą zaletą serwisu jest to, że wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta i logowania. Dzięki temu wirtualna biblioteka przed każdym stoi otworem.
Wikiźródła
Wikiźródła to projekt siostrzany Wikipedii, którego celem jest stworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w formacie stron Wiki. Do tej pory
w serwisie zostało udostępnionych ponad 215 000 tekstów ponad 2200 autorów, z których można korzystać bezpłatnie. W Wikiźródłach znajdziemy m.in. powieści, zbiory poezji, albumy, biografie, encyklopedie, słowniki, eseje, legendy i bajki, opracowania naukowe, pamiętniki oraz reportaże.

Projekt rozpoczął działalność w listopadzie 2003 roku. W roku 2005 uruchomiono polską wersję językową pl.wikisource.org.

Zachęcamy do korzystania - Wasze Panie Bibliotekarki