Jak ułożyć własny plan treningowy?

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2019-2020_1.pngPodstawowe punkty: rodzaj ćwiczeń, ich intensywność, czas trwania treningu i jego częstotliwość.
Przed każdym treningiem obowiązkowo wykonaj 10-15 minutową rozgrzewkę, która zwiększy elastyczność mięśni, a co za tym idzie, zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji.

Kolejnym krokiem jest wybór formy ćwiczeń.
Musisz określić nad którą partią mięśni chcesz pracować – w ten sposób wybierzesz odpowiednią formę ćwiczeń.

Jeśli chcesz schudnąć, w czasie treningu zaangażuj równomiernie mięśnie całego ciała. W tym celu wybierz trening łączony, na który składają się ćwiczenia aerobowe (czyli jogging, jazda na rowerze, rolkach itp.) i trening siłowy, który wzmacnia mięśnie. Aby nie dopuścić do wyczerpania mięśniowego, każde ćwiczenie należy wykonywać przez kilka minut.

Jeśli zamierzasz rozbudować masę mięśniową np. bicepsy, klatkę piersiową, należy większość ćwiczeń wykonywać na tzw. wolnych ciężarach: sztandze, gryfie, ciężarkach, które ograniczają ruch mięśni.

Jeśli zależy Ci na poprawie kondycji wybierz: biegi (np. bieg w miejscu lub z wykorzystaniem skakanki), jazdę na rowerze (wybierz rowerek stacjonarny). Nie przyzwyczajaj organizmu do jednego rodzaju ćwiczeń, lecz wybieraj różnorodność i intensywność ćwiczeń, naprzemiennie lżejsze i cięższe treningi.

Pamiętaj, że obecna sytuacja nie jest przeszkodą w wykonywaniu ćwiczeń. Przy odrobinie chęci możesz wykonywać zarówno trening siłowy, jak i aerobowy, wykorzystując sprzęty obecne w każdym domu (krzesła, butelki z wodą, schody itp.)

Do dzieła - nauczyciele wychowania fizycznego
b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2019-2020_2.png