Podsumowanie projektu ekologicznego "Bądź EKO, kształtowanie postaw proekologicznych wsród uczniów"

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2019-2020_projekt-eko_IMG_3639a.JPGDnia 19.09.2019 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie, odbyła się kampania informacyjno-edukacyjna  z zakresu ekologii i ochrony środowiska. EKO impreza miała miejsce na hali sportowej i została zorganizowana dla uczniów całej społeczności szkolnej, w ramach podsumowania projektu ekologicznego „Bądź EKO, kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów”. Projekt został zrealizowany z inicjatywy Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. Jego koordynatorem i wykonawcą  w szkole była pani Katarzyna Żołądź.


Głównym założeniem i celem tej kampanii było propagowanie zasadniczych  zagadnień z zakresu ochrony środowiska i przyrody poprzez gry, quizy i konkursy o wyżej wymienionej tematyce. Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w Wielkoformatowych Grach Planszowych i „Szkolnym Biegu Ekologicznym”. Konkursy promowały hasła ekologiczne i stawiały przed uczniami różne zadania do wykonania, które miały wpłynąć na proces kształtowania właściwych postaw ekologicznych. Nagrody jakie zostały wręczone laureatom eliminacji w postaci plecaków Vans New Skool i zestawów długopisów firmy PENAC Pepe, zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. Fundatorem nagród pocieszenia był Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Zwycięzcami „Szkolnego Biegu Ekologicznego” zostali uczniowie klasy 4 TG: Burzawa Patryk, Wesołowska Natalia, Lechowicz Justyna. Miejsce II zajęła klasa 2 TG/H/I, reprezentowana przez: Baran Agnieszkę, Brodę Annę, Laboka Sebestiana. Miejsce trzecie przypadło w udziale drużynie klasy 4 TI w skład której weszli: Wilkosz Konrad, Sołtys Piotr, Marszałek Bartłomiej.

Wśród czołówki zwycięzców wielkoformatowej gry „Ekologiczny Mega Twister”, należy wymienić: Machalską Amelię z kl.1 TG, Janisa Jakuba z kl.II TH/G/I oraz Czosnykę Patrycję.

Gra wielkoformatowa „Wędrówka po Rezerwacie Przyrody” wyłoniła następujących zwycięzców: za miejsce I otrzymała nagrodę Chodorowicz Wioletta z klasy 4 TG, II- Świerczek Dominik z kl. 2 TG/H/I oraz III- Wróbel Adrian z kl. 3 TH.

Wspólną zabawę i edukację ekologiczną uświetniły prelekcje wygłoszone przez pracowników Zespołów Parków Krajobrazowych w powiecie tarnowskim.  Dostarczyły młodzieży informacji dotyczących działalności tej placówki i form ochrony przyrody na ziemi tarnowskiej, zachęcając do poznawania przyrody w tym regionie.

Udział nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie w takiej formie propagowania problemów dotyczących degradacji i zanieczyszczenia środowiska, jest wyrazem solidarności naszej społeczności z młodzieżą i uczniami , którzy w ostatnim czasie wyszli na ulice miast. Przypominają i apelują oni słusznie, byśmy wszyscy przyjęli właściwą postawę ekologiczną i zaczęli dbać o środowisko.