WIZYTA ZAWODOZNAWCZA

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2018-2019_wizyta-zawodoznawcza-folwark_IMG_20190328_143142.jpg28 marca 2019 r., uczniowie klasy pierwszej, drugiej i czwartej technikum gastronomicznego wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Hotelu***,,Folwark Stara Winiarnia” w Mszanie Dolnej. Wycieczka zorganizowana była przez mgr Urszulę Powroźnik- doradcę zawodowego, w ramach projektu ,,Mistrzowie w zawodzie” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Podczas wizyty w hotelu, uczniowie uczestniczyli w zajęciach, które poprowadził Pan Andrzej Majchrzak  właściciel Folwarku Stara Winiarnia. Zajęcia składały się z dwóch bloków tematycznych.

W pierwszej części spotkania uczniowie zapoznali się z zasadami funkcjonowania restauracji i hotelu opartego na zabudowie folwarcznej. Dowiedzieli się jakie są oczekiwania pracodawców zatrudniających pracowników w branży gastronomiczno-hotelarskiej.

W drugiej części spotkania młodzież uczestniczyła w warsztatach sommelierskich.

Warsztaty rozpoczęły się wykładem, w którym Pan Andrzej przybliżył historię wina, opowiedział o czynnikach mających wpływ na jego jakość oraz przedstawił najpopularniejsze szczepy win. Prowadzący warsztaty zwrócił  uwagę na właściwą ocenę wina w kolejności: oko, nos i usta. Uczniowie nabyli  szeroką wiedzę z zakresu win ( historia, typologia, technologia produkcji, dojrzewanie win, zasady łączenia win z potrawami, przechowywanie win).
W programie szkolenia nie zabrakło informacji na temat zasad degustacji win, metod otwierania butelek i serwowania win.