Paszporty Paragwaju

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2018-2019_paszporty-paragwaju_DSC_3287.JPGW piątek 25 marca uczniowie 8 klas naszej szkoły ( 2A, 2B, 1THGI, 2TI, 2TEGH,3TI, 4TGI i 4TH) uczestniczyli w projekcjach filmu pt. „Paszporty Paragwaju”, który został przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Film został pokazany w przededniu narodowego święta - Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką i przedstawia historię udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Reżyserem obrazu jest Robert Kaczmarek.

W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie grupa złożona z polskich dyplomatów oraz członków organizacji żydowskich wspólnie działała na rzecz pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej, które trafiały do Żydów w okupowanej Europie. Dzięki wysiłkom tzw. grupy berneńskiej posiadacze paszportów uniknęli wywózek do niemieckich obozów zagłady i trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz do okupowanej Francji. Część z nich przeżyła wojnę, a rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie.

Uczniowie naszej szkoły obejrzeli film dzięki życzliwości dyrektora ZSOiZ w Ciężkowicach pana Józefa Parysa, którego szkoła współpracuje z IPN. Dziękujmy Panu Dyrektorowi i panu Tomaszowi Stelmachowi za umożliwienie nam projekcji tego interesującego filmu.